נייד: 054-4466913     טלפון:  03-7440506

אם גם העסק שלך נקלע לקשיים המאמר הזה עבורך!

נופל וקם  – שיקום והבראת חברה כחלופה להליכי פירוק

 

זה קורה לא מעט ובכל פעם הסיפור אינו פשוט, חברה נקלעת לקשיים, עד לרמה של חדלות פירעון. ברוב המוחלט של המקרים אי אפשר לסגור את השאלטר ולנעול את דלתות העסק ויש צורך בפעילויות המשלבות הבנה משפטית וכלכלית על מנת "לגמור את זה יפה" עם מינימום פגיעה השלכות לעתיד.

עסקים רבים נסגרים בכל שנה, מתוכן גם חברות רבות אשר לא צלחו את אתגרי הניהול.  על פי נתוני דן אנד ברדסטריט בשנת 2019 נסגרו כ – 45,500 עסקים כאשר מעט יותר מ- 50% מהם הם עסקים קטנים וזעירים שלא מעסיקים עובדים. בעוד השאר מה שמכונה עסקים בסדר גודל בינוני.

עם חברה בקשיים ניתן להתמודד בשתי דרכים עיקריות, פירוק או הבראה, לכל חלופה יש יתרונות וחסרונות וחייבים להביא את מכלול השיקולים טרם מבצעים את הפעולה הראשונה. במקרים רבים ניתן לבצע הבראה ובכך להציל את החברה מסגירה הרמטית ואפשרות לשקם ולהחזיר את החברה למסלול העסקי הראוי.

חשוב מאוד לפני שמגישים בקשת פירוק לביהמ"ש המחוזי, להתייעץ עם עו"ד מומחה לפירוקים ולמשפט עסקי. זה יכול לבדוק האם ישנה אפשרות להבריא את החברה, למצוא לה משקיע או למזגה עם חברה אחרת. פעמים רבות ניתן לממש נכסים ובזה להעניק אויר לנשימה לחברה ולהתחיל עמה תהליך שיקום והבראה.

לרוב, הבראה ושיקום של החברה היא האופציה המועדפת לא רק על בעלי החברה אלא גם על הנושים (ספקים, לקוחות, עובדים וכדומה). הסיבה לכך היא שעל ידי הבראה ושיקום של החברה, הסיכוי לכך שחובותיה של החברה ישולמו (כולם או חלקם) עולים בצורה משמעותית.

תהליך הבראת עסק בקשיים מתבצע בהדרגה ולפי תהליך מוגדר מראש. חברה אשר נקלעה לקשיים כספים רשאית להגיש לבית המשפט בקשה להקפאת הליכים במטרה לשקמה ולהגיע להסדר מול הנושים, זאת בהתאם לסעיף 350 לחוק החברות. החברה חייבת לגבש תוכנית ראשונית להבראתה. תוכנית כזו מומלץ לבצע עם יועץ פיננסי המתמחה בהיבטי שיקום חברות ויודע לבנות את תוכנית ההבראה המדויקת ללקוח. את התוכנית מגישים לבית המשפט אשר בוחן אותה ואת היישום היעיל שלה בקפידה.

לאחר קבלת צו הקפאת ההליכים מתחילים ליישם את תוכנית השיקום, מדובר על תהליך לא פשוט הדורש מהפך אמיתי בחברה ובניהול, קיצוצים כואבים, פיטורים קשים וויתורים גדולים במקביל להגדלת הכנסות וצמיחה איטית.

במקביל לתהליך השיקומי מתנהל הסדר מול הנושים. תהליך ההבראה דרך בית המשפט מחייב אישור של לפחות 75% מהנושים. לרוב, האינטרס של הנושים ובעלי השליטה יהיה זהה משום שהצלחת ההליך, תבטיח כי הנושים יצליחו לגבות את החוב מן החברה.

ישנה חשיבות עצומה באיתור כשלים ניהוליים טרם ההתדרדרות. פעמים רבות מנהלים עוצמים עיניים אל מול הקשיים הפיננסיים ובוחרים להתעלם עד שמאוחר מידי והחברה מצויה בסכנת קריסה. פנייה מוקדמת למשרד עו"ד המתמחה בפן האזרחי ומכיר את עולם העסקים על בוריו עשויה למנוע מראש את ההליכים המשפטיים.

למידע נוסף אתם מוזמנים לפנות למשרד עו"ד ניר נעים המתמחה במשפט מסחרי, הוצאה לפועל, פירוק והבראת חברות. למשרד ניסיון רב בליווי חברות מן הסקטורים השונים בתהליכים עסקיים מורכבים, תוך דיסקרטיות מלאה ומעורבות של עו"ד נעים בכל התיקים.

טל:    03-7440506 / מייל:  nir@nirnaim-law.co.il / אתר:  http://nirnaim-law.co.il/

 
גלילה לראש העמוד
דלג לתוכן